recenze - alba
recenze - koncerty
ATTACK OF FIRE X. - 13. 7. 1996 Bzenec
NUCLEAR STORM FEST II - 10. 8. 1996 Bohuslavice nad Vláří
ANATHEMA, ALASTIS, DARK - 5. 5. 1997 Brno, Under Planet
DEBUSTROL, DARK,.... - 16. 5. 1997 Kojetín
ROCK´N´FEST - 9. 8. 1997 Olomouc, Letní kino
DARK, MONASTERY, VIOLENCA - 20. 3. 1998 Hodonín, klub Pavouk
BIG BENG! PARTY - 8. 7. 1998 Uherské Hradiště
ROCK´N´FEST II. - 18. 7. 1998 Olomouc, Letní kino
WALTARI, DARK, LIKE FOOL - 11. 2. 1999 - Brno, KD Musilka
COME & DIE! II. - 16. - 17. 7. 1999 - Bučovice-Černčín, letní areál
COME & DIE fest 3, 14.-15. 7. 2000, Křenovice

ROBOTORY, ROCK & POP, Petr Korál

To, že si vyškovští Dark poupravili svůj název, není jedinou změnou, k níž u nich došlo. Oproti vynikající minulé desce DARK GAMBALLE (sic!) ještě mnohem výrazněji zprogresivněli svůj zvuk. Samply dnes sehrávají přinejmenším rovnocennou - a sem tam dokonce nejdůležitější - roli s kytarami a živou rytmikou (místy ovšem také elektronicky "vyztuženou"). A buďte si jisti, že Tomáš Šlápota s nimi zachází natolik invenčně a účelně, že by se u něj kdejaká náhle procitnuvší tvrdá kapela (která chce za každou cenu být "in") mohla zfleku učit. Celkově se dá říci, že DG definitivně rozrazili dokořán brány své kreativní svobodomyslnosti. Není to metal, není to hardcore, není to EBM - z toho všeho si vydatně přihnuli, přimíchali ještě panáky ledačehos jiného, a když to pak ze sebe v podobě CD ROBOTORY vyvrátili (nechutná metafora? Ale no tak, nebuďte upjatí...), má to naprosto jedinečnou podobu postmoderní hard music made in Dark Gamballe.
Spoustu věcí si skupina pochopitelně podržela. Do soundu vcelku nápaditě včleněnou flétnu, používání vlastního, zpěvákem de Sedem vymyšleného jazyka zvaného gambalština a především přirozenou (a nikoliv z prstu urputně cucanou) všestranou OSOBITOST prakticky všech složek svým způsobem zneklidňujícího atmosférického projevu. Ale zdůrazňovat u DG tenhle aspekt už mi příjde celkem zbytečné...
Dark je vyšperkován hned třemi - pochopitelně také naprosto specificky pojatými - předělávkami. Jednak skladbou Géniové, která se objevila už na albu A TRIBUTE TO MASTER´S HAMMER (a v níž je v závěru dost zábavně poupraven text, což jsem v příslušné recenz nezmiňoval), jednak hned dvěma rozdílnými verzemi slavného popěvku Svět se posral z repertoáru punkových Hrdinů nové fronty. Ta první, kytarovější, chválihodně víc kopíruje původní melodickou linku, v té druhé, nepoměrně elektroničtější, si zase de Sed zajímavěji pohrál se zpěvem. Nadmíru zdařilé jsou obě!
(hodnocení 8/10)