rozhovory
Dada vs futurismus, Spark, Petr Frinta
rozhovor, Heavy World (1. - 1998), Lenka Kovaříková
Variace na temné vize, Big Beng!, Michal Husák
CASSIOPEA ´zine, ...Mach...

CASSIOPEA ´zine, ...Mach...

Pro někoho nestravitelní, někým zbožňovaní, každopádně zatraceně originální. Jasně, řeč je o jedné z nejosobitějších smeček naší hudební scény, vyškovských Dark Gamballe. Jejich nová fošna "Robotory" posunula minulým počinem "Gamballe" vysoko nastavenou laťku zase o nějaký ten kousek výše a myslím, žte na české industriálně-metalové scéně mohou jen horko těžko hledat konkurenta. S předákem kapely Jirkou "DeSedem" Sedláčkem jsem si chtěl popovídat (nejen) o nové desce naživo, na fesťáku Come & Die v Křenovicích, lež vytrvalý déšť a nemožnost úkrytu tento rozhovor znemožnili. Využil jsem tedy možností moderní techniky a interview spáchal přes e-mail. Škoda jen, že 10 nakonec odpovídal docela stručně..i z krátkého pokecu s tímto nadmíru zajímavým člověkem v Křenovicích jsem totiž nabyl dojmu, že "živý" rozhovor mohl být daleko rozsáhlejší a zajímavější. Nu což, osud a studená zvlněná fronta byli proti, tak snad příště...

Ahoj Jirko! Pojďme bez nějakých delších průtahů rovnou na věc. Nová deska "Robotory" je opět geniální kombinací metalových postupů a psycho - industriální atmosféry. V čem Ty osobně vidíš hlavní a největší posun od minulé fošny?
V aranžích. Tam jsme udělali asi největší krok. Taky ve zvuku jsme lepší a hudba je líp uchopitelná jako taková bez toho, že bychom museli používat kompromisy. To my neděláme.

U Vaší kapely též proběhla kosmetická změna názvu z DARK na DARK GAMBALLE. Osobně myslím (a reakce mého okolí to jen potvrzují), že na tuto změnu asi tak 99% fanoušků stejně nezareaguje a nadále pro ně budete DARK. Proč tedy tato změna? Já znám jetě jendu doom-gothic-rockovou kapelu DARK z Německa...má to snad nějakou spojitost?
Změna názvu je hlavně kvůli těm Němcům a taky kvůli Redblacku, kterému jsme tím ulehčili situaci co se týče prodeje nosičů ven. Taky nás už nebaví po osmi letech odpovídat na otázku "roč nehrajme death metal?"

V bookletu jsou sice texty uvedeny, ale kromě coverů od HNF a MASTER´S HAMMER a pokračování vynikající skladby "Strange Pain" jsou opět jako minule psány všechny v gamballské hatmatilce. Je mně samozřejmě jasný, že tohle je nedílnou (a velmi zajímavou) součástí Vaší image, ale přece jenom...není jeich uvedení v bookletu v podstatě zbytečné, když to stejně nikomu nic neřekne?
Je chyba, že jsem na booklet nedali příběh Robotory, tak jako na Gamballe, ale měli jsme bohužel problémy s překládáním. Na druhou stranu, texty vnímám jako pozitivum, mohly by pomoci lidem rozvinout fantazii.

Hele, rád byhc se v souvislosti s tímto na něco zeptal. Stává se Ti, že na pódiu zapomeneš text? A pokud ano, jak to řešíš? Omluv moji otevřenou úpřímnost, ale když zpíváš v tomto smyšleném jazyku, tak mylsím není problém v případě textového výpadku zpívat cokoliv...stejně to nikdo nepozná (haha..).
Málokdy se mi stává,ž e se spletu. Jsem totiž robot.

Ještě k těm cover verzím. tuhle otázku jsi asi dostal (a ještě dostaneš) mnohokrát, ale přesto...proč zrovna HNF? A oslovuje Tě i dlaší tvorba Petra Štěpána pod hlavičkou XIII. Století?
Další jejich tvorba mě neoslovuje. Zajímá mě oze éra HNF a geniální song "Svět se posral". 13. století jde naprosto mimo mě.

A song "Géniové" od MASTER´S HAMMER, který už vyšel i na tributu této kapely...mně osobně přijde Vaše podání hozené do takového stylu jako "neberte lidi všechno tak vážně" a je mně to moc sympatické. Je to tak nebo se pletu?
Lidi z MASTER´S HAMMER si dělali ze všech a ze všeho totální prdel. Málokdy dokázali své geniální nápady přenést na živo. Byla s nimi prdel a je fakt, že po desíti pivech, litru ferneta a pěti jointech nehraje dobře už opravdu nikdo. Vím o čem mluvím, dělali jsme jim na pár koncertech předkapelu (1992). Myslím si, že naši verzi určitě chápou.

Navšívil jsem Váš křest CD "Robotory" v Brně na Musilce. Ač byl tenhle koncert díky téměř nulové propagaci pořadatelů poznamenán velmi slabou návštěvou, jeli jste totálně naplno a třeba mě jste 100%ně odvařili. Zřejmě tedy přikládáte živým akcím velký význam...
Chceme být na živo perfektně šlapající mašina a snažíme se pro to udělat víc než dřív. Pořád je před námi hromada práce a můžu říct, že současná koncertní forma Dark Gamballe mě baví a naplňuje.

Vzpoměl by sis na jakýsi prapůvodní impuls, který tě kdysi nakopl k tomu, že jsi začal dělat muziku?
Mladická nerozvážnost se špetkou exhibicionismu a jakýsi pocit, že stejně nemůžu proti tomu nic dělat. Mám to daný.

Název "Robotory", industriálně laděný obal...fascinují Tě stroje, fabriky potažmo moderní technologie? Jak velký přítel jsi třeba s téměř nekomerční pavučinou internetu?
Líbí se mi spojovat organickou hmotu a neživé věci v pulzující organismus, který mě fascinuje. K internetu mám zásadně kladný vztah, i když si držím odstup. Je hodně věcí v životě, který mě baví a čas na ně si musím rozdělit.

Rád bych se teď zeptal na jednu ožehavou věc. Kolik ceckatých mutací bullteriéra jsi v životě zabil?
Mám rád zvířata a ty s ceckama obzvlášť.

A je možné, aby třínohá a čtyřkozá tanečnice z Gamballe měla nějakou spojitost s čtyřprdelní opicí Dr. mefista ze South Parku?
Uričtě, je to její vyvinutější sestřenice.

Když už jsme u tohoto bezesporu kultovnícho seriálu...oslovuje Tě, sleduješ ho?
Musím, je to stejné jako s hudbou. Je to hnusný, debilní, ale já to mám rád.

A co řikáš na aktivity Mgr. Králové a jejího spolku "Rodiče proti SP"?
Myslím, že jsme v celku inteligentní a hlavně nekonfliktní národ, můžeme se vždycky rozhodnout co chceme číst, co poslouchat, na co se dívat v TV. Pokud ti něco z toho nesedí, knížku můžeš zahodit, CD vypnout a TV je to stejný. Seriály jako Esmeralda, Kasandra apod. jsou daleko větší obludnosti a vymývače mozků než Southpark. Paní Mgr. Králové bch chtěl poděkovat za vynikající negativní reklamu, která zcela jistě přitáhne další fanoušky SP.

Blíží se závěr a tak tě čeká mírně drsná "Otázka čísla". Slyšel jsi už o "barebackingu"? Tento výraz se užívá pro kovbojské ježdění bez sedla ovšem dnes v přenesené podobě znamená něco jako "sexuální ruskou ruletu" něco jako adrenalinový sport. Promiskuitní lidé souloží schválně bez kondomu a čekají zda dostanou AIDS či ne. V USA již dokonce existují extrémní spolky zabývající se touto "zábavou", kde lidé dokonce TOUŽÍ být HIV positivní. V souvislosti s tímto také existují v gay klubech tzv. dark rooms, což jsou pokoje bez oken, kde je absolutní tma. Sejde se několik gayů z nichž jeden má AIDS a všichni potmě souloží - nikdo neví, jestli měl styk právě s tím nakaženým. Popř. se to praktikuje tak, že jedna místnost v klubu je rozdělena dřevěnou příčkou ve které jsou vyříznuté otvory, kde na jedné straně jsou nachystané "konečníky" (jeden z nich opět HIV positive) a na straně druhé k nim různě přistupují "penisy" a zkoušejí (ne)natrefit na AIDS. Pnech teď prosím stranou svoje komentáře a názory na homosexuály a zkus mně popsat co si myslíš o "barebackingu".....
Mislím, že je to dobrá hra. Na světě je spousta lidí, kteří nemají kde bydlet, co jíst, takže když pár namrdanejch idiotů, kteří tu stejně nechtějí být zdechne, uvoní se pár bytů a to je vlasntě vpořádku.

Tak fajn Jirko...zkus jetě ve stručnosti nastínit budoucnost Vaší kapely, díky moc za rozhovor a hodně štěstí.....
Chceme být v pohodě v jaké v součastnosti jsme. Pokud se bude dařit líp, fajn. Pokud ne, jsme už dost otrkaní. Takže nezapomeňte. Ať je březen nebo leden Dark Gamballe je jenom jeden. A tobě díky za rozhovor. Čau 10!