rozhovory
Dada vs futurismus, Spark, Petr Frinta
rozhovor, Heavy World (1. - 1998), Lenka Kovaříková
Variace na temné vize, Big Beng!, Michal Husák
CASSIOPEA ´zine, ...Mach...

DARK - rozhovor, Heavy World (1. - 1998), Lenka Kovaříková

DARK aneb až po okraj plná studnice originálních nálad

Hudební novorozenec, pokřtěný DARK, přišel na svět v červenci 1990 a již záhy se začal čile mít k světu a cenit zoubky: natáčí demo snímek Zlá krev a v prosinci devadesátého prvního dostává nabídku od firmy Monitor na vydání alba. Přijmuto, podepsáno, rozhodnuto, Následující rok znamenal pro rodáky "vyškovských patoků" (slova pocházející z úst Bolka Polívky, jež se stal kmotrem poslední desky) velký přínos. Dvěma skladbami přispěli na kompilaci Ultrametal II a na výběr Master of Czech Metal, ale hlavně na jaře debutují s deathmetalovým počinem Sex´n´Death. Po dvouleté tvůrčí odmlce a změny stáje - M.A.B. Records spatřuje světlo světa druhé "jarní" album Zyezn Gamballe and Mental World. Nemůžeme samozřejmě opominout, že druhotinu předcházela účast na prestižní soutěži New Rock Generation, vyškováci se umístili mezi prvními třinácti ze 650 účinkujících. A jako kdyby to nestačilo. Když se opět rok s rokem shledal, další účast na téže soutěži - a semifinále.
Následující letní měsíce se odehrály - do slova a do písmene - ve znamení natáčení psychedelického opusu Under The Bottom, tentokráte vydává již Taga Records (duben 1996). Není bez zajímavosti, že DARK poskytli skladbu na sampler Attack of Fire X. vycházející k 10. výročí stejnojmenného rockového festivalu, jehož se kapela - jak jinak - nemohla než účastnit. Následuje "výlet" do Portugalska na jeden z festivalů - Ultrabrutal 6. Vystupují zde např. The Blood Divine, Genocide,...Perličkou je bezesporu též zrealizování songu Creeping Death americké formace Metallica na kolekci Ten Years After ... A Tribute To Cliff Burton. Předzvěstí dalšího, v pořadí již čtvrtého nářezu se zdá být přispění dvěma kousky na kompilaci Creations From A Morbid Society II, přičemž sklonek roku již DARK oslavují ve studiu Shaark natáčením avizovaného alba a vstupují pod ochranná křída agentury Decadence. A výsledek? Dark Gamballe (únor 1998) - metalo-hardrockový koktejl, notně ochucený dance sci-fi stylem. Experimentující DARK jedou dál na plné obrátky. Dostávají nabídku na koncertní turné s finským Waltari a účastní se i společného vystoupení s Waltari, Pro-Pain, Voivod a Headcrash. Nabídky jen prší: turné po Litvě, množící se festivalové aktivity ...

Osobitost, nápaditost, progresivita, podnikavost. To jsou hlavní atributy tvorby sexteta, umě kloubícího hardcor a moderní podoby trash metalu s prvky elektronickými, jazzovými, artrockovými, či folklorními, nebojíce se sáhnout i do hudby klasické s cejchem strhující atmosféry, vtahující až kamsi do dosud neobjeveného světa. Skupina by se bez nadsázky mohla měřit s jakoukoli současnou světovou elitou. Takový byli, takoví jsou a takoví budou.